суббота, 19 декабря 2015 г.


Тема. Звук [д], [д`], буква „де”. Практичне засвоєння дзвінкої вимови цих звуків у кінці слова і складів.

Мета. Ознайомити учнів із звуками  [д], [д`]. Сприяти практичному засвоєнню дзвінкої вимови цих звуків у кінці слова та складів. Розвивати фонематичний слух. Формувати уміння читати склади та речення з новою буквою. Виховувати у дітей любов до природи.

Обладнання. Ноутбук, проектор, підручник.
Тип уроку. Засвоєння нових знань
Хід уроку

1.     Організаційна частина.

Учитель               Дзвонить дзвоник, не стихає,
                             Школярів усіх скликає.
                             Сядьте зручно, усміхніться
                              І на мене подивіться.
                              Зробимо в науку крок –
                              Починаємо урок.

Девіз уроку:         Не просто слухати, а чути.
                              Не просто дивитися, а бачити.
                              Не просто відповідати, а міркувати,
                              Дружно і плідно працювати.

2.     Оголошення теми уроку.

       Дітки, сьогодні на уроці ми будемо вивчати нову букву, букву Д (де). В подорож ми вирушимо негайно. Їхатимемо поїздом, я буду водієм, а ви всі –  пасажирами. Сіли у вагони і вирушаємо у нашу подорож.
       У мандрівку із собою ми візьмемо старанність, уміння, допитливість, працьовитість, завзятість, спостережливість.
    Хто з вас буде старанним, уважним, активним під час подорожі, той отримає від чарівного дуба листочки-призи.
     Рушаймо. Ту, ту-у-у-у!
 Вчитель розкриває дошку, а на ній маршрут поїзда.
       Дітки, подивіться у віконечко нашого поїзда. Перед нами розкинулася мальовнича галявина чарівного лісу. Тут ми і зробимо нашу першу зупинку.
3.     Галявина скоромовок.
       Ступаймо на галявину скоромовок. Давайте пригадаємо скоромовки, які ми вивчали на попередніх уроках.

1.     Ходить квочка коло кілочка,
Водить діток коло квіток.

2.     Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.

3.     Ворона сороці намисто купила,
В намисті сорока бусинки лічила.
Ото для сороки настала морока
Не може бусинки злічити сорока.

4.     Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
Саду ситом не полити.

       Молодці! Наша мандрівка галявиною скоромовок закінчена. Сідайте у вагони, прямуймо далі.
4. Знайомство з дятлом.
       Діти ви чуєте, якийсь стукіт лине лісом.(малюнок дятла)
       Ви не здогадуєтеся, що це за стукіт може бути?
       Послухайте загадку і відгадайте хто це!
       Стук - стук - стук,
Стук - стук - стук –
Лине лісом перегук ...
Тож у будень і на свято
В лісі трудиться дзьобатий ... (дятел)
 – Отже. До нас в гості завітав „лікар” чарівного лісу – Дятел.
       А що ви знаєте про цього птаха?
       Яку користь приносить дятел для лісу?
       Чому його називають „лікарем” лісу?
       Скільки складів у слові дятел?
       Який перший склад?
       Який перший звук?
       Як ви думаєте, це голосний звук чи приголосний?
       Чому ви так вважаєте?
 Учні промовляють за вчителем: д-д-д-ятел, виділяють звук  [д`], повторюють кілька разів, спостерігаючи за артикуляцією. Вчитель пояснює спосіб творення звуків [д], [д`].
       При вимовлені звука [д`] ротова порожнина відкрита, стінки гортані напружуються, звужують прохід, струмінь видихуваного повітря ламає перешкоди, голосові зв’язки подають голос, звучить дзвінкий звук [д`]. Це м’який приголосний. При вимові м’якого звука [д`] губи злегка видовжені, язик піднімається до піднебіння. Цей звук ми чуємо у слові дятел. А в українській мові є ще й твердий приголосний звук [д], який ми можемо почути у словах  дерево, дупло.
Порівняння звуків [д] і[д`] за вимовою і звучанням.
Дятел дуба лікував
І тихенько промовляв:
-         Дай – те, дубе, черв'яка,
-         Щоб зима була легка!
       Як вимовляємо перший звук у словах: дупло і дід?
       В якому слові чути твердий приголосний [д]? (дупло)
       В якому слові чути  м’який приголосний [д`]? (дід)
 Діти вимовляють: дим – дім, дині - діти.
       Молодці, дітки. У вас дуже добре виходить порівнювати звуки.
Дятел пропонує нам ще визначити місце звуків [д], [д`] у словах.
Учитель показує предметні малюнки, аналізують слова, визначають місце звуків [д], [д`] у словах.

          дім                 смородина               ведмідь
          диня                редиска                    лебідь
          дерево           долина                         виноград  

       Дітки. А тепер ви самі придумайте слова, де ви чули б виучуваний звук на початку слова, в середині та в кінці слова.
       Дятлові дуже сподобалося з вами гратися. Але він має залишити нас, в нього багато роботи. Давайте подякуємо Дятлові і розкажемо йому чистомовочку та скоромовку.
           Ди-ди-ди – вийшли гуси з води.
           Ді-ді-ді – риба плаває в воді.
           Де-де-де – мабуть джміль гуде.
           Ду-ду-ду – граю на дуду.
В нашім домі дим., дим.
Ой ходім туди, ходім,
Рятувати треба дім.
6. Знайомство з буквами, їх написання.
Вчитель вивішує на дошці казковий будинок.
       Дітки, нарешті ми під’їхали до казкового будинку, в якому живуть дві маленькі лісові  принцеси.
 Чим відрізняються принцеси?
       На що схожа буква Д (де)? ( на дім, на дах, на димар)
   Принцеси погодилися вирушити з нами в подорож,
 Але спочатку попрацюємо в зошитах.
Свій я зошит відкриваю ,
Його з нахилом кладу.
Саду рівно – не зігнусь,
За роботу я візьмусь.
 Тож відкрийте зошити і запишіть велику і маленьку букви Д д (де). (вчитель пояснює написання).
Наш потяг вирушає далі.
7. Станція „Потішка
Диби – диби, диби – би,
Пішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.
       Ось наш поїзд зупинився. Давайте йому допоможемо побудувати будинок. А для цього потрібно покласти цеглинку до цеглинки.
Утворення та читання складів з літерою „де”.
  Вчитель виставляє на „цеглинках” літери: а, о, у, и, е, і. Лісові грибочки уже поклали „цеглинку” з літерою „де”.
   Діти читають склади: да, до, ду, ди, де, ді.
                                                О                    І
                Д                             А                  И
                                                У                  Е
       8. Фізкультхвилинка.
        Ви гарно попрацювали і, мабуть, втомилися під час будівництва дому. д Тому ми помандруємо до станції „Відпочинок”.
       Оскільки ми знаходимося в чарівному лісі, проведемо руханку про веселі кольори.

 Руки здіймем догори –
Ось веселки кольори.                              
(Учні піднімають руки вгору)
Ось червоний – руки в боки –
Маки гнуться в степ широкий.
(Руки на поясі, наклони в сторони)
На оранжевий дивіться
І до сонця посміхніться.
(Діти посміхаються сусідові по парті)
Жовтий – ось вони – курчатка
Дині вже клюють грядках.
19230_14597(Учні імітують рухи).
А зелений – тополя
Гнуть аж до землі гілля.                      
(Наклони вперед)
Голубий, як неба вись!
Полетіли, піднялись!
(Учні імітують помахи крил)
Синій – море хвилювалось,
Зашуміло, загойдалось.
(Імітація морських хвиль)
У фіалки оченята
Фіолетові, малята.
– Відпочили? Граємо далі.
9. Завдання принцес.Станція «Грайлива»
1. Гра «Знайди зайве»
Джміль, дятел, бджілка, ведмідь, заєць, індик, лебідь,тигр
                                     (заєць, тигр).
2. Відгадай.
Хоч не риба і не човен, є в Дніпрі, Дінці і немає просто в річці.
                                      (буква Д)
3.     Заклички
Дідку,  дідку,
Полізь на драбинку
Та вийми порошинку!
4.     Загадки
Що за мить увесь світ осягне?
                           (Думка)
Горбатий кінь два мішки
На собі носить.
                             (Верблюд)
Зимою спить, літом бродить,
Понад водами, понад садами літає,
Солодку росу збирає.
                         (Бджілка)


10. Станція „Букварик
       Діти, ми вирушаємо далі. Наші знайомі принцеси привели нас до чарівного палацу їхньої подруги Дюймовочки, де збираються всі букви на бал. На нас тут також чекає багато цікавого. Щоб там побувати, нам потрібно відкрити наші букварики на сторінці 68 - 69.

         Робота з „Букварем”.
1.     Звуковий аналіз слів.
       Розгляньте малюнки в букварику, біля яких зроблено звуковий аналіз.
Такі малюнки вчитель виставляє на дошці.
       Зараз два учні вийдуть до дошки, за допомогою фішок зроблять звуковий аналіз слів. А ви перевіряйте, чи правильно вони це роблять.
2.      Читання і порівняння складів з буквами „де”, „те” за букварем ст.. 68.
3.      Читання на зіставлення звуків [д], [д`].
4.      Читання слів. Словникова робота. Пояснення слів „долина” і „тополя”. Складання речень з цими словами.
5.      Вибіркове читання.
       Знайдіть і прочитайте:
а) двоскладові слова;
б) трискладові слова
             7. Читання слів, речень у колонках ( ст.. 67). Порівняння значень слів.
–  На бал до Дюймовочки запрошені її друзі. Прочитайте їх імена. (Буквар ст. 68).
Повторення правила написання імен.
       Ми вирушаємо далі і запрошуємо Дюймовочці подорожувати з нами.
       Глянемо за вікно нашого поїзда. Ми проїжджаємо дуже міст, а за вікном розкинулася незвичайно красива  ріка Дінець.
       Давайте прочитаємо з букваря слова (назви річок).
1. Читання слів.
12. Розвиток зв’язного мовлення
       Відкриваємо букварики на ст. 66 – 67, там ми бачимо малюнок.
       Доберіть заголовок до цього малюнку. ( Подорож на повітряній кулі. Діти подорожують. Незвичайна подорож.)
       Хто зображений на малюнку? (діти)
       Придумайте імена дітям, але щоб в них була буква, яку ми щойно вивчили. ( Дарина, Данилко, Денис, Діана)
       На чому подорожують діти? ( на повітряній кулі)
       Дітки, а по якій країні  наші мандрівники подоро
13. Підсумок
       Ось  і скінчилася наша незвичайна подорож. Ми прощаємося з Дятликом, дівчатками принцесами. Вони поїдуть назад до свого лісу на нашому поїзді.
        Вам сподобалася наша мандрівка до казкового лісу?
       Діти, що саме вам сподобалося?
       З якою буквою ми познайомилися під час подорожі?
       Мешканець чарівного лісу Дуб нагороджує всіх, хто брав участь у подорожі, чарівними листочками.
    

Комментариев нет:

Отправить комментарий